High school football scores, playoff pairings

Print
Email
|

Associated Press

Posted on November 28, 2010 at 12:16 PM

Coppell 49, Midland 7

Euless Trinity 42, Arlington Martin 21

Region II

Regional

DeSoto 56, Austin Bowie 24

Round Rock Stony Point 42, A&M Consolidated 7

Region III

Regional

Katy 32, Galena Park North Shore 27

Pearland 54, Cypress Creek 7

Region IV

Regional

Northside Stevens 31, Harlingen 30, 2OT

SA Wagner 31, Edinburg 10

State Quarterfinals

Coppell (13-0) vs. Euless Trinity (13-0), 7:30 p.m. Friday, Southlake Carroll HS

DeSoto (11-2) vs. Round Rock Stony Point (13-0), time TBD Saturday, Waco ISD Stadium

Katy (13-0) vs. Pearland (13-0), 1 p.m. Saturday, Houston's Rice Stadium

Northside Stevens (10-3) vs. SA Wagner (7-6), noon Saturday, Alamodome

DIVISION II

Region I

Regional

Denton Guyer 55, Abilene Cooper 7

Southlake Carroll 38, Abilene 24

Region II

Regional

Longview 24, Tomball 0

Mesquite Horn 43, Leander 27

Region III

Regional

Cypress Woods 52, League City Clear Creek 34

Houston Memorial 34, Port Arthur Memorial 10

Region IV

Regional

Cibolo Steele 48, McAllen Memorial 31

SA MacArthur 42, Laredo Alexander 14

State Quarterfinals

Denton Guyer (11-2) vs. Southlake Carroll (10-3), 2 p.m. Saturday, Mansfield's Newsom Stadium

Longview (10-3) vs. Mesquite Horn (9-4), 6 p.m. Saturday, Shreveport, La. (Independence Stadium)

Cypress Woods (10-3) vs. Houston Memorial (8-5), 1 p.m. Saturday, Houston's Tully Stadium

Cibolo Steele (11-2) vs. SA MacArthur (12-1), 2 p.m. Saturday, San Antonio's Heroes Stadium

___

CLASS 4A

DIVISION I

Region I

Regional

WF Rider 24, N. Richland Hills Birdville 10

Denton Ryan 19, Hewitt Midway 10

Region II

Regional

Wylie 38, West Mesquite 31

Tyler 45, Carrollton Smith 34

Region III

Regional

Montgomery 24, Pearland Dawson 20

Friendswood 35, Humble 13

Region IV

Regional

Cedar Park 48, Weslaco East 7

Lake Travis 59, Victoria East 28

State Quarterfinals

WF Rider (9-4) vs. Denton Ryan (13-0), 2 p.m. Saturday, Denton's Collins Complex

Wylie (10-3) vs. Tyler (12-1), 7:30 p.m. Friday, Wylie

Montgomery (12-1) vs. Friendswood (12-1), 7 p.m. Saturday, Houston's Rice Stadium

Cedar Park (13-0) vs. Lake Travis (11-2), 1:30 p.m. Saturday, Austin's Royal Memorial Stadium

DIVISION II

Region I

Regional

Aledo 40, Hereford 14

Stephenville 34, Canyon Randall 13

Region II

Regional

Bastrop 38, Frisco Liberty 24

Mesquite Poteet 45, Dallas Highland Park 21

Region III

Regional

La Marque 23, Dayton 3

Manvel 56, Port Neches-Groves 46

Region IV

Regional

CC Calallen 27, SA Alamo Heights 20

Boerne Champion 66, Port Lavaca Calhoun 42

State Quarterfinals

Aledo (13-0) vs. Stephenville (8-5), 7:30 p.m. Friday, Waco's Floyd Casey Stadium

Bastrop (10-3) vs. Mesquite Poteet (11-2), time TBD Saturday, Waco ISD Stadium

La Marque (9-3) vs. Manvel (11-2), 2 p.m. Saturday, Angleton

CC Calallen (12-1) vs. Boerne Champion (12-1), 7:30 p.m. Friday, Alamodome

___

CLASS 3A

DIVISION I

State Quarterfinals

Alvarado 35, Lubbock Cooper 17

Henderson 36, Lucas Lovejoy 14

Tyler Chapel Hill 42, Navasota 13

West Columbia 56, Somerset 27

State Semifinals

Alvarado (12-1) vs. Henderson (11-2), 7 p.m. Friday, Corsicana

Tyler Chapel Hill (12-1) vs. West Columbia (12-1), 7:30 p.m. Friday, Cypress' Berry Center

DIVISION II

Region I

Regional

Brownwood 35, Borger 6

Monahans 26, Snyder 7

Region II

Regional

Argyle 41, Gilmer 14

Carthage 42, Dallas Madison 13

Region III

Regional

Athens 29, Brookshire Royal 26

Coldspring-Oakhurst 27, Kirbyville 20

Region IV

Regional

Geronimo Navarro 24, Mathis 21

Wimberley 42, Sweeny 17

State Quarterfinals

Brownwood (13-0) vs. Monahans (13-0), 7 p.m. Friday, San Angelo Stadium

Argyle (13-0) vs. Carthage (11-2), 7:30 p.m. Friday, TylerAthens (11-2) vs. Coldspring-Oakhurst (12-1), 7:30 p.m. Friday, Huntsville's Bowers Stadium

Geronimo Navarro (11-2) vs. Wimberley (13-0), 7:30 p.m. Friday, Buda

___

CLASS 2A

DIVISION I

Region I

Regional

Wall 39, Muleshoe 28

Littlefield 28, Colorado City 14

Region II

Regional

New Boston 41, Mineola 14

Daingerfield 37, Grandview 20

Region III

Regional

Tatum 49, Crockett 7

Cameron Yoe 45, East Chambers 29

Region IV

Regional

Lago Vista 54, Marion 14

Rice Consolidated 28, Vanderbilt Industrial 14

State Quarterfinals

Wall (12-1) vs. Littlefield (11-2), 7:30 p.m. Friday, Midland's Grande Communications Stadium

New Boston (11-2) vs. Daingerfield (11-1), 6 p.m. Saturday, Hallsville

Tatum (12-0) vs. Cameron Yoe (12-0), 7 p.m. Saturday, Ennis

Lago Vista (12-0) vs. Rice Consolidated (8-3), 4 p.m. Saturday, Alamodome

DIVISION II

Region I

Regional

Holliday 21, Sanford-Fritch 6

Idalou 42, Crawford 6

Region II

Regional

Omaha Pewitt 31, Linden-Kildare 27

Gunter 14, Lone Oak 6

Region III

Regional

New London West Rusk 23, Arp 21

Lexington 56, Corrigan-Camden 25

Region IV

Regional

Schulenburg 37, East Bernard 27

Refugio 34, Poth 19

State Quarterfinals

Holliday (9-3) vs. Idalou (9-3), 2 p.m. Saturday, Abilene Wylie

Omaha Pewitt (9-3) vs. Gunter (9-4), 3 p.m. Saturday, Royse City

New London West Rusk (12-0) vs. Lexington (12-0), 7:30 p.m. Friday, Hewitt Midway HS

Schulenburg (12-0) vs. Refugio (12-0), 8 p.m. Saturday, Alamodome

___

CLASS 1A

DIVISION I

Region I

Regional

Canadian 56, Quanah 15

Albany 31, Seymour 7

Region II

Regional

Muenster 27, Lindsay 7

Mart 48, Clarksville 6

Region III

Regional

Big Sandy 31, Normangee 6

Garrison 33, Thrall 7

Region IV

Regional

Goldthwaite 21, Ganado 14

Mason 28, Shiner 21

State Quarterfinals

Canadian (12-0) vs. Albany (12-0), 7 p.m. Friday, Plainview

Muenster (12-0) vs. Mart (10-2), 7:30 p.m. Friday, Bedford's Pennington Field

Big Sandy (9-4) vs. Garrison (12-0), 6 p.m. Saturday, Carthage

Goldthwaite (10-2) vs. Mason (12-1), 7:30 p.m. Friday, Marble Falls

DIVISION II

Region I

Regional

Farwell 28, Bovina 21

Springlake-Earth 35, Plains 20

Region I

Regional

Munday 35, Hamlin 19

Windthorst 28, Archer City 20

Region III

Regional

Mount Enterprise 37, Chilton 21

Bremond 33, Tenaha 12

Region IV

Regional

Burton 42, Rocksprings 14

Falls City 52, Evadale 14

State Quarterfinals

Farwell (11-1) vs. Springlake-Earth (12-1), 7 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field

Munday (11-2) vs. Windthorst (11-1), 7:30 p.m. Friday, Breckenridge

Mount Enterprise (7-5) vs. Bremond (10-2), 7:30 p.m. Saturday, Mabank

Burton (12-0) vs. Falls City (11-1), 7:30 p.m. Friday, San Marcos' Bobcat Stadium

___

SIX-MAN

DIVISION I

State Quarterfinals

Follett 90, Paducah 62

Garden City 80, Ira 46

Throckmorton 56, Walnut Springs 8

Aquilla 46, Penelope 22

State Semifinals

Follett (12-1) vs. Garden City (13-0), TBD

Throckmorton (13-0) vs. Aquilla (10-3), 7 p.m. Saturday, Hico

DIVISION II

State Quarterfinals

Matador Motley County 100, Miami 80

Sterling City 56, Loraine 44

Milford 44, Strawn 30

Richland Springs 66, Calvert 58

State Semifinals

Matador Motley County (8-5) vs. Sterling City (9-4), TBD

Milford (12-1) vs. Richland Springs (13-0), 7:30 p.m. Friday, Comanche

Print
Email
|