Class 3A Texas HS playoff scores pairings

Print
Email
|

Associated Press

Posted on November 16, 2013 at 12:35 PM

Updated Saturday, Nov 16 at 1:01 PM

CLASS 3A DIVISION I

Region I

Bidistrict

Borger (3-7) vs. Andrews (4-6), 4 p.m. Saturday, Lubbock's Lowrey Field

Big Spring 61, Fabens 21

Springtown 49, WF Hirschi 27

Stephenville 49, Brownwood 10

Lubbock Cooper 47, Pampa 14

Abilene Wylie 49, Fort Stockton 3

Kennedale 57, Burkburnett 28

Burnet 41, Alvarado 14

Area

Borger-Andrews winner vs. Big Spring (8-3), TBD

Springtown (6-5) vs. Stephenville (9-1), 7:30 p.m. Friday, Justin Northwest

Lubbock Cooper (9-2) vs. Abilene Wylie (8-3), TBD

Kennedale (7-4) vs. Burnet (8-3), TBD

Region II

Bidistrict

Decatur 62, Carrollton Ranchview 34

Frisco Lone Star 46, Sanger 42

Wilmer-Hutchins 32, Anna 14

Princeton 50, Ferris 22

Crandall 22, Paris 7

Kaufman 28, Texarkana Liberty-Eylau 14

Tyler Chapel Hill 52, Athens 26

Kilgore 49, Van 7

Area

Decatur (8-3) vs. Frisco Lone Star (7-4), TBD

Wilmer-Hutchins (5-5) vs. Princeton (10-1), TBD

Crandall (5-5) vs. Kaufman (8-3), TBD

Tyler Chapel Hill (7-4) vs. Kilgore (10-0), TBD

Region III

Bidistrict

Waco La Vega 42, Taylor 19

Jasper 44, Palestine 34

West Orange-Stark 41, Huffman Hargrave 9

West Columbia 41, Houston Yates 12

Navasota (9-1) vs. Robinson (8-2), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Carthage 49, Mexia 6

Silsbee 30, Cleveland 21

Stafford 48, Houston Furr 20

Area

Waco La Vega (6-5) vs. Jasper (7-3), TBD

West Orange-Stark (9-1) vs. West Columbia (4-6), TBD

Navasota-Robinson winner vs. Carthage (10-1), TBD

Silsbee (8-2) vs. Stafford (9-1), TBD

Region IV

Bidistrict

Bellville (8-2) vs. Gonzales (6-4), 6 p.m. Saturday, Brenham

Fredericksburg 38, Somerset 27

Rockport-Fulton 42, Hondo 13

Kingsville 45, Hidalgo 8

La Grange 42, El Campo 7

Fischer Canyon Lake 24, Pleasanton 21

Ingleside 55, Devine 18

Rio Grande City Grulla 48, La Feria 24

Area

Bellville-Gonzales winner vs. Fredericksburg (10-1), TBD

Rockport-Fulton (4-6) vs. Kingsville (9-2), 7:30 p.m. Friday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium

La Grange (10-0) vs. Fischer Canyon Lake (4-7), TBD

Ingleside (8-3) vs. Rio Grande City Grulla (7-3), 7:30 p.m. Friday, CC Calallen

___

CLASS 3A DIVISION II

Region I

Bidistrict

Perryton (5-5) vs. Lubbock Estacado (4-6), 2 p.m. Saturday, Canyon's Kimbrough Stadium

Snyder 48, Clint 21

Graham 68, FW Castleberry 0

Glen Rose 35, Llano 26

Shallowater 42, Dalhart 12

Monahans 35, Pecos 13

Vernon 49, Lake Worth 21

Liberty Hill 61, Hillsboro 21

Area

Perryton-Lubbock Estacado winner vs. Snyder (4-7), TBD

Graham (11-0) vs. Glen Rose (5-5), TBD

Shallowater (11-0) vs. Monahans (7-3), 7 p.m. Friday, Denver City

Vernon (9-2) vs. Liberty Hill (10-1), TBD

Region II

Bidistrict

Gainesville 55, Celina 49, 2OT

Bonham 31, Dallas Madison 15

Atlanta 46, Emory Rains 15

Gladewater 48, Canton 0

Argyle 57, Krum 12

Melissa 48, Dallas Roosevelt 14

Pittsburg 54, Wills Point 49

Gilmer 52, Mineola 0

Area

Gainesville (10-0) vs. Bonham (5-6), 7:30 p.m. Friday, Little Elm

Atlanta (7-4) vs. Gladewater (5-6), 7:30 p.m. Friday, Longview

Argyle (11-0) vs. Melissa (9-2), 7:30 p.m. Friday, Prosper

Pittsburg (5-6) vs. Gilmer (10-1), TBD

Region III

Bidistrict

Waco Connally 35, Madisonville 17

Fairfield 60, Diboll 6

Sour Lake Hardin-Jefferson 28, Liberty 7

Sweeny 54, Houston Worthing 44

Rockdale 55, Lorena 36

Center 45, Groesbeck 21

Coldspring-Oakhurst 28, Orangefield 14

La Marque 50, Houston Kashmere 7

Area

Waco Connally (9-2) vs. Fairfield (11-0), 7:30 p.m. Friday, Midlothian

Sour Lake Hardin-Jefferson (7-4) vs. Sweeny (8-3), TBD

Rockdale (7-4) vs. Center (3-8), TBD

Coldspring-Oakhurst (9-1) vs. La Marque (8-3), TBD

Region IV

Bidistrict

Cuero 42, Columbus 21

Geronimo Navarro 61, SA Houston 20

Sinton 42, Lytle 14

Zapata 49, Rio Hondo 21

Wharton 59, Yoakum 35

La Vernia 21, Wimberley 7

Orange Grove 57, Pearsall 13

Port Isabel 42, Raymondville 13

Area

Cuero (7-3) vs. Geronimo Navarro (10-1), TBD

Sinton (9-2) vs. Zapata (5-5), TBD

Wharton (9-2) vs. La Vernia (10-1), TBD

Orange Grove (10-1) vs. Port Isabel (11-0), TBD

Print
Email
|