Class 4A Texas HS playoff scores, pairings

Print
Email
|

Associated Press

Posted on November 16, 2013 at 12:35 PM

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Bidistrict

EP Chapin 22, El Paso Eastlake 14

Amarillo 55, Lubbock Monterey 27

Denton Guyer 69, Saginaw 7

Waco 56, Granbury 21

EP Del Valle 42, EP Andress 21

Wolfforth Frenship 49, Amarillo Palo Duro 0

N. Richland Hills Birdville 36, Byron Nelson 34

Crowley 45, FW Arlington Heights 21

Area

EP Chapin (8-3) vs. Amarillo (6-5), TBD

Denton Guyer (9-2) vs. Waco (8-3), 7:30 p.m. Friday, Mansfield's Newsom Stadium

EP Del Valle (8-3) vs. Wolfforth Frenship (11-0), TBD

N. Richland Hills Birdville (9-2) vs. Crowley (10-1), TBD

Region II

Bidistrict

Frisco Centennial 17, Carrollton Creekview 9

Dallas South Oak Cliff 51, Dallas Samuell 7

Wylie 42, Marshall 21

Mansfield Summit 25, Nacogdoches 15

Dallas Highland Park 38, Lewisville The Colony 17

Dallas Kimball 56, Dallas Adams 23

McKinney North 26, Texarkana Texas 14

Tyler (7-3) vs. Mansfield Legacy (8-2), 2 p.m. Saturday, Forney

Area

Frisco Centennial (9-2) vs. Dallas South Oak Cliff (10-1), 9 p.m. Thursday, Arlington's AT&T Stadium

Wylie (7-4) vs. Mansfield Summit (6-5), TBD

Dallas Highland Park (10-1) vs. Dallas Kimball (7-4), TBD

McKinney North (7-4) vs. Tyler-Mansfield Legacy winner, TBD

Region III

Bidistrict

Magnolia West 51, Manor 20

Humble Summer Creek 24, Beaumont Central 9

Houston Reagan 7, Tomball Memorial 0

Pearland Dawson 24, Richmond Foster 23

Georgetown 44, Montgomery 10

Nederland (9-1) vs. Humble Kingwood Park (6-4), 2 p.m. Saturday, Beaumont's Thomas Center

Houston Stratford 59, Houston Waltrip 7

Friendswood 28, Angleton 20

Area

Magnolia West (8-3) vs. Humble Summer Creek (11-0), TBD

Houston Reagan (10-1) vs. Pearland Dawson (9-2), TBD

Georgetown (9-2) vs. Nederland-Humble Kingwood Park winner, TBD

Houston Stratford (9-2) vs. Friendswood (9-2), TBD

Region IV

Bidistrict

Leander Rouse 44, Austin LBJ 14

Buda Hays 45, SA Brackenridge 20

SA Harlandale 37, Gregory-Portland 35

CC Ray (7-3) vs. Rio Grande City (4-6), 4 p.m. Saturday, Rio Grande City

Austin McCallum 41, Leander 31

SA Northside Brennan 56, Schertz Clemens 0

Victoria West (7-3) vs. Uvalde (6-4), 7 p.m. Saturday, Converse

Laredo Martin 40, Mission Memorial 27

Area

Leander Rouse (8-3) vs. Buda Hays (9-2), TBD

SA Harlandale (9-2) vs. CC Ray-Rio Grande City winner, TBD

Austin McCallum (8-3) vs. SA Northside Brennan(11-0), 7:30 p.m. Friday, San Antonio's Alamodome

Victoria West-Uvalde winner vs. Laredo Martin (7-4), TBD

___

CLASS 4A DIVISION II

Region I

Bidistrict

EP Bowie 58, EP Parkland 15

Canyon 71, Hereford 21

Saginaw Boswell 42, WF Rider 7

Aledo 76, Burleson 6

Canutillo 45, El Paso 7

Canyon Randall 42, San Angelo Lake View 10

Wichita Falls 17, FW Dunbar 7

Everman 52, FW Southwest 35

Area

EP Bowie (9-2) vs. Canyon (11-0), TBD

Saginaw Boswell (8-3) vs. Aledo (10-0), TBD

Canutillo (8-3) vs. Canyon Randall (9-2), TBD

Wichita Falls (6-5) vs. Everman (8-3), TBD

Region II

Bidistrict

Frisco 30, West Mesquite 23

Dallas Lincoln 30, Dallas Carter 13

Lucas Lovejoy (7-3) vs. Hallsville (6-4), 1 p.m. Saturday, Athens

Ennis 62, Lindale 17

Mesquite Poteet 17, Frisco Wakeland 2

Dallas Wilson 47, Seagoville 10

Sulphur Springs 66, Denison 42

Whitehouse 50, Arlington Seguin 44

Area

Frisco (8-3) vs. Dallas Lincoln (8-3), TBD

Lucas Lovejoy-Hallsville winner vs. Ennis (11-0), TBD

Mesquite Poteet (10-1) vs. Dallas Wilson (10-1), TBD

Sulphur Springs (8-3) vs. Whitehouse (11-0), TBD

Region III

Bidistrict

Elgin 52, Waller 10

Crosby 49, Port Neches-Groves 28

Fort Bend Marshall 27, Houston North Forest 13

Rosenberg George Ranch 53, Baytown Goose Creek 31

Brenham 35, Georgetown East View 30

Little Cypress-Mauriceville (5-4) vs. Dayton (6-4), 7 p.m. Saturday, Beaumont's Thomas Center

Fort Bend Ridge Point 70, Houston Wheatley 12

Texas City 41, Rosenberg Terry 19

Area

Elgin (11-0) vs. Crosby (10-1), TBD

Fort Bend Marshall (8-2) vs. Rosenberg George Ranch (11-0), TBD

Brenham (10-1) vs. Little Cypress-Mauriceville-Dayton winner, TBD

Fort Bend Ridge Point (9-2) vs. Texas City (11-0), 7 p.m. Friday, Deer Park

Region IV

Bidistrict

Cedar Park 64, Austin William Travis 7

Kerrville Tivy 58, SA Burbank 6

Port Lavaca Calhoun 36, Floresville 34

CC Flour Bluff 63, Mercedes 21

Austin Vandegrift 42, Austin Crockett 22

SA Alamo Heights 28, SA Lanier 7

CC Calallen 49, Castroville Medina Valley 6

Alice 28, Edcouch-Elsa 27, OT

Area

Cedar Park (10-1) vs. Kerrville Tivy (7-4), TBD

Port Lavaca Calhoun (10-1) vs. CC Flour Bluff (10-1), 4 p.m. Nov. 23, San Antonio's Alamodome

Austin Vandegrift (9-2) vs. SA Alamo Heights (8-3), 7 p.m. Thursday, San Antonio's Alamodome

CC Calallen (10-0) vs. Alice (10-1), 7:30 p.m. Friday, Kingsville

Print
Email
|