AP Top 10 HS Football _ How They Fared

Print
Email
|

Associated Press

Posted on October 19, 2013 at 6:34 PM

Updated Saturday, Oct 19 at 6:35 PM

Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

Class 5A

1. Allen (7-0) beat Plano West 77-37.

2. Katy (7-0) beat Katy Seven Lakes 17-12.

3. DeSoto (7-0) beat Midlothian 62-42.

4. Galena Park North Shore (7-0) beat Baytown Sterling 51-0.

5. Houston Lamar (6-0) beat Houston Sam Houston 49-7.

6. Smithson Valley (7-0) beat Converse Judson 45-28.

7. Cibolo Steele (6-1) beat SA South San Antonio 49-7.

8. Southlake Carroll (6-1) beat Justin Northwest 63-21.

9. Pflugerville Hendrickson (8-0) beat Pflugerville 34-0.

10. Pearland (7-0) beat Pasadena South Houston 56-12.

Class 4A

1. Aledo (7-0) beat FW Western Hills 91-0.

2. SA Northside Brennan (7-0) vs. SA Lanier, Saturday.

3. Whitehouse (7-0) beat Jacksonville 70-21.

4. Humble Summer Creek (7-0) beat Humble 27-11.

5. Texas City (7-0) beat Galveston Ball 55-25.

6. Denton Guyer (5-2) beat Lake Dallas 66-3.

7. Elgin (7-0) beat Pflugerville Connally 47-0.

8. Cedar Park (6-1) beat Leander Rouse 39-14.

9. CC Calallen (6-0) beat Gregory-Portland 58-7.

10. Dallas South Oak Cliff (6-1) lost to Dallas Carter 25-20.

Class 3A

1. Gilmer (7-0) idle.

2. Argyle (7-0) beat Carrollton Ranchview 65-9.

3. Kilgore (6-0) beat Gladewater 24-6.

4. Graham (8-0) beat Iowa Park 45-3.

5. Stephenville (6-1) beat Alvarado 41-7.

6. Fairfield (8-0) beat Groesbeck 55-7.

7. Carthage (7-1) beat Center 55-3.

8. Celina (8-0) beat Frisco Lone Star 45-10.

9. Port Isabel (8-0) beat La Feria 62-14.

10. Navasota (6-1) idle.

Class 2A

1. Newton (7-0) beat Kountze 22-20.

2. East Bernard (6-0) beat Wallis Brazos 73-0.

3. Wall (7-0) idle.

4. Tatum (7-0) beat Troup 35-21.

5. Cisco (7-0) beat Coleman 47-7.

6. Hallettsville (7-0) beat Altair Rice 41-12.

7. Franklin (7-0) beat Elkhart 49-21.

8. Cameron Yoe (6-1) beat McGregor 55-13.

9. Refugio (6-1) beat Hebbronville 51-0.

10. Hughes Springs (7-0) beat Linden-Kildare 47-0.

Class 1A

1. Wellington (6-0) idle.

2. Stratford (7-0) beat Sunray 38-28.

3. Tenaha (6-1) beat Mount Enterprise 41-7.

4. Falls City (7-0) idle.

5. Stamford (7-1) beat Haskell 53-7.

6. Mason (5-1) beat Ozona 40-18.

7. Anson (7-0) beat Winters 62-22.

8. Pineland West Sabine (6-0) beat Alto 28-10.

9. Albany (7-0) beat Roby 63-12.

10. Muenster (7-0) beat Perrin-Whitt 36-0.

Print
Email
|