AP Top 10 HS Football _ How They Fared

Print
Email
|

Associated Press

Posted on October 4, 2013 at 10:05 PM

Updated Friday, Oct 4 at 10:05 PM

Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

Class 5A

1. Allen (5-0) idle.

2. Katy (5-0) idle.

3. DeSoto (5-0) idle.

4. Galena Park North Shore (5-0) idle.

5. Houston Lamar (4-0) idle.

6. Cibolo Steele (4-1) idle.

7. Smithson Valley (5-0) idle.

8. Southlake Carroll (4-1) beat Keller Timber Creek 77-6.

9. Pflugerville Hendrickson (6-0) beat Round Rock Stony Point 54-24.

10. Pearland (5-0) beat Pasadena Rayburn 62-0.

Class 4A

1. Aledo (4-0) vs. FW South Hills, Friday.

2. SA Northside Brennan (5-0) vs. SA Brackenridge, Saturday.

3. Whitehouse (5-0) idle.

4. Humble Summer Creek (5-0) beat Houston King 56-27.

5. Texas City (5-0) beat Pearland Dawson 44-14.

6. Denton Guyer (2-2) vs. Denton, Friday.

7. Elgin (5-0) idle.

8. Cedar Park (4-1) vs. Marble Falls, Friday.

9. Pearland Dawson (4-1) lost to Texas City 44-14.

10. Manor (5-0) idle.

Class 3A

1. Gilmer (5-0) at Tyler Chapel Hill, Friday.

2. Argyle (5-0) vs. Dallas Madison, Friday.

3. Kilgore (5-0) beat Bullard 49-7.

4. Graham (6-0) beat Bridgeport 55-0.

5. Stephenville (4-1) idle.

6. Carthage (5-1) beat Rusk 44-7.

7. Celina (6-0) beat Dallas Roosevelt 63-7.

8. Fairfield (6-0) beat Glen Rose 55-7.

9. Port Isabel (5-0) at Zapata, Friday.

10. Navasota (5-1) beat Austin McCallum 43-14.

Class 2A

1. Cameron Yoe (4-0) vs. Little River Academy, Friday.

2. Newton (5-0) beat Kirbyville 45-8.

3. East Bernard (4-0) vs. Boling, Friday.

4. New Boston (5-0) at Daingerfield, Friday.

5. Wall (5-0) at San Angelo Grape Creek, Friday.

6. Tatum (4-0) vs. Diboll, Friday.

7. Cisco (5-0) idle.

8. Hallettsville (5-0) idle.

9. Franklin (5-0) idle.

10. Refugio (3-1) vs. Freer, Friday.

Class 1A

1. Wellington (5-0) at Quanah, Friday.

2. Stratford (5-0) beat Lakin, Kan. 28-0.

3. Chilton (5-0) vs. Mart, Friday.

4. Tenaha (3-1) at San Augustine, Friday.

5. Stamford (4-1) vs. Seymour, Friday.

6. Mason (3-1) idle.

7. Falls City (6-0) beat Charlotte 58-0.

8. Anson (5-0) at Tahoka, Friday.

9. Pineland West Sabine (3-0) vs. Burkeville, Saturday.

10. Albany (4-0) vs. Gorman, Friday.

Print
Email
|