Class 4A HS football playoff scores, pairings

Print
Email
|

Associated Press

Posted on November 17, 2012 at 10:36 PM

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Bi-district

EP Chapin 57, EP Hanks 21

Amarillo 57, Lubbock 14

Denton Guyer 42, Saginaw 14

Aledo 45, Cleburne 7

EP Andress 30, Del Valle 14

Lubbock Monterey 38, Amarillo Palo Duro 16

N. Richland Hills Birdville 55, Azle 45

Crowley 34, Granbury 10

Area

EP Chapin (10-1) vs. Amarillo (9-2), time TBD Saturday, Midland's Grande Stadium

Denton Guyer (9-2) vs. Aledo (10-1), 2 p.m. Friday, Justin Northwest

EP Andress (7-4) vs. Lubbock Monterey (8-3), 1 p.m. Friday, Odessa's Ratliff Stadium

N. Richland Hills Birdville (11-0) vs. Crowley (10-1), 7:30 p.m. Friday, Southlake's Dragon Stadium

Region II

Bi-district

Frisco Centennial 33, West Mesquite 25

Dallas Kimball 38, Dallas Adams 13

Sherman 40, Texarkana Texas 23

Red Oak 58, Corsicana 20

Frisco 21, Dallas Highland Park 20

Dallas Samuell 35, Dallas Adamson 14

Wylie 45, Mount Pleasant 21

Tyler 77, Waxahachie 20

Area

Frisco Centennial (10-1) vs. Dallas Kimball (9-2), 2 p.m. Friday, Addison's Loos Stadium

Sherman (9-2) vs. Red Oak (8-3), 1 p.m. Friday, Allen

Frisco (8-3) vs. Dallas Samuell (7-4), 1 p.m. Friday, Mesquite's Hanby Stadium

Wylie (5-6) vs. Tyler (10-1), 7:30 p.m. Friday, Mesquite's Hanby Stadium

Region III

Bi-district

Georgetown 44, Magnolia West 18

Humble Summer Creek 51, Vidor 27

Tomball 47, Houston Reagan 14

Angleton 48, Friendswood 41

Pflugerville Connally 33, Montgomery 8

Nederland 21, Dayton 7

Houston Stratford 56, Houston Waltrip 14

Pearland Dawson 28, Richmond Foster 14

Area

Georgetown (11-0) vs. Humble Summer Creek (11-0), 2 p.m. Saturday, A&M Consolidated HS

Tomball (6-5) vs. Angleton (9-2), 6 p.m. Friday, Humble's Turner Stadium

Pflugerville Connally (8-3) vs. Nederland (10-1), 6 p.m. Friday, Shenandoah's Woodforest Stadium

Houston Stratford (9-2) vs. Pearland Dawson (11-0), 4 p.m. Friday, Houston's Reliant Stadium

Region IV

Bi-district

Leander 35, Austin LBJ 13

Buda Hays 60, SA Highlands 7

SA Harlandale 35, Victoria East 26

CC Flour Bluff 49, Mission Memorial 37

Leander Rouse 59, Austin McCallum 27

SA Brackenridge 25, SA Alamo Heights 24

Gregory-Portland 66, Uvalde 27

CC Ray 36, Mission 30

Area

Leander (10-1) vs. Buda Hays (10-1), 2 p.m. Saturday, Round Rock's Reeves Complex

SA Harlandale (9-2) vs. CC Flour Bluff (11-0), 8 p.m. Saturday, Alamodome

Leander Rouse (7-4) vs. SA Brackenridge (7-4), 1 p.m. Saturday, San Marcos' Bobcat Stadium

Gregory-Portland (9-2) vs. CC Ray (8-3), 1 p.m. Saturday, CC's Buccaneer Stadium

___

CLASS 4A DIVISION II

Region I

Bi-district

EP Burges 47, Canutillo 28

Hereford 34, Canyon Randall 31

WF Rider 44, FW Dunbar 26

FW Southwest 7, Everman 0

Clint Horizon 62, EP Bowie 18

Wolfforth Frenship 45, Canyon 23

Lake Dallas 20, FW Boswell 0

Waco 42, FW Wyatt 20

Area

EP Burges (9-2) vs. Hereford (5-6), TBD

WF Rider (9-2) vs. FW Southwest (9-2), 7 p.m. Friday, Wichita Falls

Clint Horizon (9-2) vs. Wolfforth Frenship (10-1), TBD

Lake Dallas (7-4) vs. Waco (8-3), 1 p.m. Friday, Midlothian

Region II

Bi-district

Prosper 26, Forney 14

Dallas Carter 19, Dallas Wilson 7

Lucas Lovejoy 40, Hallsville 13

Lancaster 34, Jacksonville 2

Mesquite Poteet 50, Little Elm 14

Dallas Lincoln 17, Dallas South Oak Cliff 16

Wylie East 70, Sulphur Springs 33

Whitehouse 42, Ennis 32

Area

Prosper (9-2) vs. Dallas Carter (9-2), 2 p.m. Saturday, Grand Prairie's Gopher-Warrior Bowl

Lucas Lovejoy (11-0) vs. Lancaster (10-1), 7:30 p.m. Friday, Richardson's Eagle-Mustang Stadium

Mesquite Poteet (9-2) vs. Dallas Lincoln (10-1), 1 p.m. Friday, Mesquite's Memorial Stadium

Wylie East (8-3) vs. Whitehouse (10-1), 7:30 p.m. Friday, Garland's Johnson Stadium

Region III

Bi-district

Manor 47, Huntsville 21

Crosby 22, Beaumont Ozen 15

Houston North Forest (10-0) vs. Fort Bend Ridge Point (5-5)

Rosenberg Terry 37, Baytown Goose Creek 35

Elgin 44, Brenham 30

Barbers Hill 31, Livingston 0

FB Marshall 56, Houston Sharpstown 12

Texas City 58, Rosenberg Lamar 17

Area

Manor (8-3) vs. Crosby (8-3), TBD

Houston North Forest-Fort Bend Ridge Point winner vs. Rosenberg Terry (8-3), 1 p.m. Saturday, Galena Park ISD Stadium

Elgin (7-4) vs. Barbers Hill (8-3), TBD

Fort Bend Marshall (11-0) vs. Texas City (9-2), 7 p.m. Friday, Galena Park ISD Stadium

Region IV

Bi-district

Cedar Park 65, Austin Crockett 7

Kerrville Tivy (7-3) vs. SA Jefferson (5-5)

CC Calallen 27, Castroville Medina Valley 14

Alice 31, Mercedes 15

Cedar Park Vista Ridge 82, Austin William Travis 0

SA Brennan 42, Boerne Champion 24

Port Lavaca Calhoun 48, Floresville 21

Edcouch-Elsa 35, CC Miller 3

Area

Cedar Park (9-2) vs. Kerrville Tivy-SA Jefferson winner, 7:30 p.m. Saturday, San Marcos' Bobcat Stadium

CC Calallen (9-2) vs. Alice (8-3), 2 p.m. Friday, Beeville

Cedar Park Vista Ridge (8-3) vs. SA Brennan (11-0), 7:30 p.m. Friday, San Marcos' Bobcat Stadium

Port Lavaca Calhoun (10-0) vs. Edcouch-Elsa (9-2), 7:30 p.m. Friday, SA's Heroes Stadium

Print
Email
|