AP Top 10 HS Football _ How They Fared

Print
Email
|

Associated Press

Posted on October 12, 2012 at 11:05 PM

Updated Friday, Oct 12 at 11:06 PM

Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

Class 5A

1. Katy (6-0) beat Katy Taylor 56-7.

2. DeSoto (6-0) beat Mansfield Timberview 61-7.

3. Cibolo Steele (6-0) beat CC King 54-14.

4. Coppell (6-0) beat Lewisville Hebron 29-3.

5. Abilene (7-0) beat Midland Lee 31-17.

6. Galena Park North Shore (6-0) beat Port Arthur Memorial 31-24.

7. Southlake Carroll (5-1) beat N. Richland Hills 63-7.

8. Allen (5-1) beat Plano East 56-0.

9. Lake Travis (6-1) beat Austin Akins 59-14.

10. Dallas Skyline (5-1) beat Richardson Pearce 57-14.

Class 4A

1. Pearland Dawson (6-0) beat Baytown Goose Creek 41-14.

2. Lancaster (6-0) beat Arlington Seguin 28-7.

3. Tyler (5-1) beat Corsicana 63-14.

4. Aledo (5-1) beat FW Wyatt 45-9.

5. Angleton (4-2) lost to Richmond George Ranch 24-21.

6. WF Rider (5-1) beat Lake Dallas 26-7.

7. Dallas Highland Park (5-1) beat Mesquite Poteet 20-19.

8. Nederland (5-1) beat Little Cypress-Mauriceville 35-21.

9. Leander (6-1) beat Austin Vandegrift 38-6.

10. Dayton (7-0) beat Humble 49-0.

Class 3A

1. Navasota (7-0) beat Madisonville 38-0.

2. Abilene Wylie (5-0) at Big Spring, Friday.

3. Stephenville (4-1) vs. Glen Rose, Friday.

4. Kilgore (5-0) idle.

5. La Marque (5-1) beat Sweeny 19-0.

6. West Orange-Stark (6-0) idle.

7. Giddings (5-0) vs. Cuero, Friday.

8. Alvarado (6-1) beat Hillsboro 63-7.

9. Shallowater (6-0) beat Seminole 51-21.

10. Argyle (5-1) idle.

Class 2A

1. Refugio (5-0) vs. Taft, Friday.

2. Cameron Yoe (6-0) beat Lago Vista 41-20.

3. Newton (6-0) beat East Chambers 74-7.

4. East Bernard (6-0) idle.

5. New Boston (5-0) at Redwater, Friday.

6. Centerville (6-0) beat Rosebud-Lott 70-24.

7. Tatum (5-1) beat White Oak 28-21.

8. Cisco (5-1) beat Hawley 41-3.

9. Lexington (4-2) beat Johnson City 59-0.

10. Hallettsville (5-0) vs. Palacios, Friday.

Class 1A

1. Munday (6-0) beat Perrin-Whitt 62-6.

2. Mason (5-0) at Harper, Friday.

3. Wellington (6-0) vs. Chilton, Saturday.

4. Stamford (5-1) at Winters, Friday.

5. Joaquin (6-0) beat Price Carlisle 20-16.

6. Pineland West Sabine (5-0) vs. Shelbyville, Friday.

7. Shiner (6-1) beat Kenedy 33-7.

8. Bosqueville (6-0) at Axtell, Friday.

9. Burton (4-1) at Milano, Friday.

10. Alto (5-1) beat Cushing 61-0.

Print
Email
|