Europa League Draw List

Print
Email
|

Associated Press

Posted on December 17, 2010 at 8:05 AM

Updated Friday, Dec 17 at 1:00 PM

NYON, Switzerland (AP) — The draw Friday for the rounds of 32 and 16 in the Europa League:

(Home teams listed first)
First Leg
Tuesday, Feb. 15

Aris (Greece) vs. Manchester City (England)

Thursday, Feb. 17

Napoli (Italy) vs. Villarreal (Spain)

Rangers (Scotland) vs. Sporting Lisbon (Portugal)

Sparta Prague (Czech Republic) vs. Liverpool (England)

Anderlecht (Belgium) vs. Ajax (Netherlands)

Lech Poznan (Poland) vs. Braga (Portugal)

Besiktas (Turkey) vs. Dynamo Kiev (Ukraine)

Basel (Switzerland) vs. Spartak Moscow (Russia)

Young Boys (Switzerland) vs. Zenit St. Petersburg (Russia)

PAOK Thessaloniki (Greece) vs. CSKA Moscow (Russia)

Sevilla (Spain) vs. FC Porto (Portugal)

Rubin Kazan (Russia) vs. FC Twente (Netherlands)

Lille (France) vs. PSV Eindhoven (Netherlands)

Benfica (Portugal) vs. Stuttgart (Germany)

BATE Borisov (Belarus) vs. Paris St. Germain (France)

Metalist Kharkiv (Ukraine) vs. Bayer Leverkusen (Germany)

Second Leg
Tuesday, Feb. 22

CSKA Moscow (Russia) vs. PAOK Thessaloniki (Greece)

Porto (Portugal) vs. Sevilla (Spain)

Thursday, Feb. 24

Villarreal (Spain) vs. Napoli (Italy)

Sporting Lisbon (Portugal) vs. Rangers (Scotland)

Liverpool (England) vs. Sparta Prague (Czech Republic)

Ajax (Amsterdam) vs. Anderlecht (Belgium)

Braga (Portugal) vs. Lech Poznan (Poland)

Dynamo Kiev (Ukraine) vs. Besiktas (Turkey)

Spartak Moscow (Russia) vs. Basel (Switzerland)

Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Young Boys (Switzerland)

Manchester City (England) vs. Aris (Greece)

FC Twente (Netherlands) vs. Rubin Kazan (Russia)

PSV Eindhoven (Netherlands) vs. Lille (France)

Stuttgart (Germany) vs. Benfica (Portugal)

Paris St. Germain (France) vs. BATE Borisov (Belarus)

Bayer Leverkusen (Germany) vs. Metalist Kharkiv (Ukraine)

Round of 16
First Leg
Thursday, March 10

Benfica (Portugal) or Stuttgart (Germany) vs. BATE Borisov (Belarus) or Paris St. Germain (France)

Besiktas (Turkey) or Dynamo Kiev (Ukraine) vs. Aris (Greece) or Manchester City (England)

Rubin Kazan (Russia) or FC Twente (Netherlands) vs. Young Boys (Switzerland) or Zenit St. Petersburg (Russia)

PAOK Thessaloniki (Greece) or. CSKA Moscow (Russia) vs. Sevilla (Spain) or FC Porto (Portugal)

Lille (France) or PSV Eindhoven (Netherlands) vs. Rangers (Scotland) or Sporting Lisbon (Portugal)

Metalist Kharkiv (Ukraine) or Bayer Leverkusen (Germany) vs. Napoli (Italy) or Villarreal (Spain)

Anderlecht (Belgium) or Ajax (Netherlands) vs. Basel (Switzerland) or Spartak Moscow (Russia)

Sparta Prague (Czech Republic) or Liverpool (England) vs. Lech Poznan (Poland) or Braga (Portugal)

Second Leg
Thursday, March 17

Paris St. Germain (France) or BATE Borisov (Belarus) vs. Stuttgart (Germany) or Benfica (Portugal)

Aris (Greece) or Manchester City (England) vs. Besiktas (Turkey) or Dynamo Kiev (Ukraine)

Young Boys (Switzerland) or Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Rubin Kazan (Russia) or FC Twente (Netherlands)

Sevilla (Spain) or FC Porto (Portugal) vs. PAOK Thessaloniki (Greece) or. CSKA Moscow (Russia)

Rangers (Scotland) or Sporting Lisbon (Portugal) vs. Lille (France) or PSV Eindhoven (Netherlands)

Napoli (Italy) or Villarreal (Spain) vs. Metalist Kharkiv (Ukraine) or Bayer Leverkusen (Germany)

Basel (Switzerland) or Spartak Moscow (Russia) vs. Anderlecht (Belgium) or Ajax (Netherlands)

Lech Poznan (Poland) or Braga (Portugal) vs. Sparta Prague (Czech Republic) or Liverpool (England)

Print
Email
|