Thursday Night Texas High School Statewide Scoreboard Oct. 27

Rockwall moves closer to UILState Class 6A playoff berth with win at Mesquite

OT Thrillers

  • Rowlett over Garland Lakeview 63-62
  • Keller Fossil Ridge over Weatherford 21-14

Mansfield (without injured Oklahoma commit RB Kennedy Brooks and Notre Dame commit WR/DB Saiid Adebo) gets past Arlington Bowie

CLASS 6A

Abilene 59, Keller 21
Arlington Lamar 48, FW Paschal 9
Baytown Sterling 20, Humble Kingwood 7
Beaumont West Brook 21, Conroe Oak Ridge 14, OT
Cypress Creek 24, Cypress Woods 23
Edinburg Vela 28, PSJA 7
EP Franklin 40, EP Coronado 16
Fort Bend Hightower 59, Fort Bend Travis 38
Keller Fossil Ridge 21, Weatherford 14, OT
Laredo Johnson 20, SA South San Antonio 19
Mansfield 34, Arlington Bowie 14
McAllen Memorial 59, La Joya Juarez-Lincoln 7
Pasadena South Houston 28, Pasadena Rayburn 23
Rockwall 47, Mesquite 27
Rowlett 63, Garland Lakeview 62 (OT)
SA Northside Brennan 34, SA Northside Marshall 14
SA Northside Taft 41, SA Northside Holmes 7
Spring 42, Aldine MacArthur 0

CLASS 5A
Amarillo 38, Amarillo Palo Duro 7
Arlington Seguin 17, Burleson 14
Brownsville Memorial 42, Donna North 15
Dallas Kimball 62, Dallas Conrad 7
Denton Ryan 41, Denison 14
Frisco Independence 74, Frisco Centennial 48
FW Arlington Heights 63, FW Western Hills 7
Grapevine 51, FW Eastern Hills 26
McKinney North 48, Carrollton Turner 9
SA Brackenridge 20, SA Lanier 14
Victoria West 48, Rosenberg Lamar 7

CLASS 4A
Boerne 56, Austin Eastside Memorial 0
Dallas Carter 33, Dallas Pinkston 0

CLASS 1A
Follett 65, Higgins 13

Where AP Top 10 Plays Week 10

Class 6A
1. Allen (8-0) at Plano East, Friday.
2. DeSoto (8-0) vs. Irving Nimitz, Friday.
3. Lake Travis (7-1) at Cedar Park Vista Ridge, Friday.
4. The Woodlands (8-0) vs. Montgomery, Friday.
5. Cibolo Steele (7-1) at SA Wagner, Friday.
6. Galena Park North Shore (7-1) at Baytown Goose Creek, Friday.
7. San Angelo Central (8-0) vs. Midland, Friday.
8. Converse Judson (7-1) at Smithson Valley, Friday.
9. Southlake Carroll (7-1) at Hurst Bell, Friday.
10. Round Rock Cedar Ridge (9-0) idle

Class 5A
1. Aledo (8-0) at Justin Northwest, Friday.
2. Cedar Park (8-0) at Hutto, Friday.
3. Manvel (8-0) at Santa Fe, Friday.
4. Denton Ryan (9-0) beat Denison 41-14.
5. Richmond Foster (8-0) at Angleton, Friday.
6. Lancaster (7-1) vs. Waxahachie, Friday.
7. College Station (9-0) at Temple, Friday.
8. Texarkana Texas (8-0) at Hallsville, Friday.
9. Frisco Lone Star (7-1) at Frisco Reedy, Friday.
10. Dallas Highland Park (7-1) vs. Royse City, Friday.

Class 4A
1. West Orange-Stark (8-0) vs. Liberty, Friday.
2. Argyle (7-0) at WF Hirschi, Friday.
3. Waco La Vega (8-0) at Gatesville, Friday.
4. Cuero (8-0) at Ingleside, Friday.
5. Geronimo Navarro (7-0) at Hondo, Friday.
6. China Spring (7-1) vs. Liberty Hill, Friday.
7. Gilmer (7-1) at Atlanta, Friday.
8. Abilene Wylie (6-1) idle.
9. Van (8-0) vs. Kaufman, Friday.
10. El Campo (8-0) vs. Stafford, Friday.

Class 3A
1. Brock (8-0) at Boyd, Friday.
2. Newton (8-0) at Hemphill, Friday.
3. Malakoff (8-0) vs. Teague, Friday.
4. Sunnyvale (8-0) at Maypearl, Friday.
5. White Oak (8-0) at Jefferson, Friday.
6. Franklin (7-1) at Rockdale, Friday.
7. Hallettsville (9-0) idle.
8. Cisco (6-1) vs. Tolar, Friday.
9. Canadian (6-2) vs. Dimmitt, Friday.
10. Rockdale (7-1) vs. Franklin, Friday.

Class 2A
1. Bremond (8-0) vs. Hubbard, Friday.
2. Iraan (8-0) vs. Menard, Friday.
3. Refugio (7-1) vs. Weimar, Friday.
4. Mart (8-0) at Italy, Friday.
5. Tenaha (8-0) at Overton, Friday.
6. Stratford (7-1) at Stinnett West Texas, Friday.
7. Albany (7-1) at Miles, Friday.
8. Price Carlisle (8-0) vs. Shelbyville, Friday.
9. Muenster (7-1) vs. Santo, Friday.
10. Lovelady (6-1) at Saratoga West Hardin, Friday.